KAKO JE NASTAO AKCIONI PLAN?
Inicijalna ideja za izradu ovog dokumenta nastala je usled odsustva strateškog programa za omladinu, kao i zbog nepostojanja razumevanja za mlade i probleme sa kojima se ova populacija suočava. Na izradi Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini su partnerski učestvovali Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu, kao jedino vladino telo u Srbiji koje se bavi mladima i Omladinski savet Vojvodine, kao krovna omladinska organizacija u Vojvodini, a takođe i:
· pokrajinski sekretarijati u zavisnosti od oblasti
· lokalne samouprave (putem organizovane javne rasprave pod nazivom Dijalog za budućnost)
· omladinske organizacije sa teritorije AP Vojvodine
· mediji. Partnerski odnos državnih organa uprave (Pokrajina i lokalna samouprava) i nevladinih organizacija u procesu izrade dokumenta doprineo je tome da je Akcioni plan politike za mlade u Vojvodini realan i u praksi primenjiv.
Proces izrade Akcionog plana Politike za mlade u Vojvodini
1. Konferencija o Akcionom planu politike za mlade u Vojvodini
U novembru 2002. godine Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu u saradnji sa Omladinskim savetom Vojvodine okupio je omladinske organizacije i organizacije koje se bave mladima, a deluju na teritoriji Vojvodine, sa namerom da se započne rad na izradi Akcionog plana Politike za mlade u Vojvodini. Izvršno vece AP Vojvodine je podržalo Konferenciju koja je održana 16. novembra 2002. godine i u čijem radu je aktivno ucestvovalo 200 predstavnika iz 80 organizacija, kao i predstavnici Izrvšnog veća AP Vojvodine, resornih sekretarijata i medija.
2. Rad u radnim grupama
Na konferenciji je formirano 8 radnih grupa, koje su definisne u Akcionom planu Politike za mlade u Vojvodini. Svaka grupa se sastojala od: koordinatora – eksperta ispred omladinskog sektora, predstavnika Izvršnog veca AP Vojvodine - određenih od strane pokrajinskih sekretarijata, nezavisnih eksperata i predstvnika omladinskih organizacija i organizacija za mlade.
Nakon Konferencije radne grupe su se redovno sastajale i u maju 2003. godine završena je Radna verzija Politike za mlade u Vojvodini, koja je sadržavala presek trenutnog stanja položaja mladih u Vojvodini i analizu problema sa kojima se najčešće mladi sreću.
3. Javna rasprava radne verzije Politike za mlade u Vojvodini - Dijalog za budućnost
Oformljena strategija za mlade u Vojvodini morala je da dobije potvrdu na lokalu tj. u manjim centrima koji okupljaju lokalne inicijative mladih. Kako bi se usaglasili stavovi učesnika u radnim grupama i drugih mladih ljudi koji nisu imali prilike da učestvuju u radnim grupama, dokument je predstavljen na javnoj raspravi tokom leta 2003. godine. Cilj javne rasprave je bio dvostruki: prezentacija dokumenta lokalnim omladinskim inicijativama i dobijanje njihovog mišljenja, kao i obezbeđivanje podrške lokalnih vlasti za sprovođenje Akcionog plana. Sekundarni cilj je bio da se poboljša saradnja izmeðu lokalnih vlasti i omladine, i započne priča o izradi Lokalnih agendi za mlade u formi lokalnih Akcionih planova Politike za mlade.
Radna verzija dokumenta Politika za mlade u Vojvodini je bila postavljena i na internet stranici: www.omladina.org.yu, tako da je mogućnost davanja predloga i sugestija na dokument bila otvorena za sve zainteresovane, a ne samo za aktivne učesnike okruglih stolova.
4. Evaluacija okruglih stolova
Evaluacija se odvijala u radnim grupama tokom jeseni 2003. godine, korišcenjem informacija dobijenih za tokom javne rasprave o dokumentu. Nakon izmena i dopuna radne verzije dokumenta formirana je konačna verzija Politike za mlade u Vojvodini.
5. Utvrđivanje konkretnih mera (Akcioni plan)
Na osnovu dokumenta Politika za mlade u Vojvodini, radne grupe su predložile radne verzije akcionih planova, koje su zatim usaglašene sa operativnim planovima pokrajinskih sekretarijata.
Akcioni plan Politike za mlade sadrži predloge, mere i aktivnosti za četvorogodišnji period od 2005 do 2008. za rešavanje definisanih problema mladih ljudi.
Umesto zaključka
Na ovaj način je nastao realan i u praksi primenjiv dokument - Akcioni plan politike za mlade u Vojvodini.
Ali on nije dovoljan da bi se sveukupan položaj mladih u Vojvodini poboljšao. Briga o mladima je društveni proces koji može da bude uspešan samo ukoliko svi društveni elementi prihvate svoju ulogu i odgovornost i aktivno doprinose poboljšanju položaja mladih!