vesti

SRP

ENG

prvih 10  godina
snažne lokalne zajednice
snažna srbija
Novi Sad, 6 jun 2006. 
GRAĐANSKA MREŽA UKLJUČENA U PROCES SPROVOĐENJA AKCIONOG PLANA POLITIKE ZA MLADE U VOJVODINI





U poslaničkom klubu skupštine AP Vojvodine danas su predstavnici Građanske mreže potpisali ugovore sa predstavnicima pokrajinske vlasti. Projekti koje će Građanska mreža realizovati fokus stavljaju na dva izuzetno bitna segmenta u razvoju i angažmanu mladih u javnom životu - na pitanje zapošljavanja i na civilni aktivizam. Na taj način Građanska mreža se uključila u sprovođenje Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini. Reč je o Planu koji je pokrajinska Skupština usvojila u novembru 2005. godine, prvom strateškom dokumentu posvećenom mladima, donetom na nivou bilo koje vlasti u Srbiji. Predstavnike organizacija uključenih u realizaciju projekta, pozdravili su predsednik Izvršnog veća AP Vojvodine mr Bojan Pajtić, resorni pokrajinski sekretar Modest Dulić i pomoćnik sekretara Vladimir Kozbašić. Pokrajinski sekretar je istakao da je usvajanjem Akcionog plana politike za mlade, pokrajinska administarcija pokazala da je sazrela svest da je neophodno poboljšati položaj mladih u društvu, a ne posmatrati mlade kao problem.
Kovin, 29. Mart 2006.
GRAĐANSKA MREŽA PRISTUPILA KOALICIJI ZA SLOBODU PRISTUPA INFORMACIJAMA





U cilju promovisanja Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, kao i u cilju kontinuiranog praćenja ostvarivanja prava na Slobodan pristup informacijama od javnog značaja predstavnici Centra za civilnu edukaciju iz Vršca, Škole plus “Dimitrije Obradović” iz Bele Crkve, Dečjeg pokreta iz Alibunara, Asocijacije za razvoj Plandišta i Građanske mreže potpisali su sporazum o formiranju Koalicije za slobodan pristup informacijama u regionu jugoistočnog Banata.
Sloboda pristupa informacijama u posedu javnih vlasti - predstavlja snažan podsticaj razvoju demokratije u Srbiji i afirmaciji principa odgovornosti u vršenju javnih ovlašćenja što je u osnovi misije Građanske mreže. Ovim činom Građanska mreža je pristupila realizaciji projekta ”Monitoring implementacije Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.”
Naša su očekivanja da će se realizacijom projekta doprineti reformisanju pretežno zatvorenih državnih institucija u odgovoran servis građana, čiji je rad podložan i dostupan kontroli građana, ameni principa vladanja principom dobrog upravljanja, uspostavljanju efikasnog mehanizma borbe protiv korupcije, raskidu sa negovanjem kulture tajnosti i što potpunijem ostvarivanju prava na informisanje. 
 Sremska Mitrovica, 6. mart 2006.
POTPISAN PROTOKOL O SARADNJI OPŠTINE SREMSKA MITOVICA I GRAĐANSKE MREŽE





Skupština opštine Sremska Mitrovice prva je u nizu sremskih opština koju je Građanska mreža posetila tokom realizacije projekta: »Ti si odgovor!« čiji je cilj da se osnaži učešće mladih u javnom životu lokalne zajednice. Izborom opština u kojima se ovaj projekat izvodi, obezbeđena je pokrivenost svih delova Vojvodine. Kovin, Žitište i Alibunar u Banatu, Ruma, Šid i Sremska Mitrovica u Sremu i Temerin, Kanjiža i Bačka Topola u Bačkoj.
Predsednik opštine Sremska Mitrovica gospodin Zoran Miščević upoznat je da projekat »Ti si odgovor!« ima za cilj osnaživanje učešća mladih u javnom životu na lokalu. Domaćin je istakao svoju volju da se uključi u izvođenje aktivnosti na projektu i tako da doprinos postavljanju smernica delovanja svih subjekata obuhvaćenih realizacijom projekta po pitanju aktivnog uključivanja mladih u život lokalne zajednice. Spremnost na saradnju je pretočena u Protokol o saradnji opštine Sremska Mitrovica i Građanske mreže.
Bela Crkva, 2. Mart 2006.
OPŠTINA BELA CRKVA OTVORENA ZA SARADNJu






Opština Bela Crkva, jedna od četiri opštine u kojima Građanska mreža izvodi projekat lokalne promocije Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini, danas je bila domaćin Građanskoj mreži.
Kao nosilac aktivnosti na području južnog Banata u sklopu samog projekta, ali i budući da izvodi aktivnosti i u banatskim opštinama Žitište i Alibunar, Građanska mreža je domaćina uputila na sličnost problema koji postoje u svim ovim opštinama i istakla da mladima treba stvoriti mogućnost da sami ukažu na svoje probleme i da ih rešavaju uz pomoć institucija lokalne samouprave.
Opštinski Menadžer, gospodin Licko Ferenc, najavio je punu saradnju opštine Bela Crkva sa Građanskom mrežom na realizaciji projektnih aktivnosti. Radio Bela Crkva prihvatila se medijskog sponzorstva čitavog projekta. Gospodin Ilija Blanuša, organizator Centra za kulturu iz Bele Crkve istakao je spremnost njegove institucije da se uključi u realizaciju čitavog projekta.
Alibunar, 1. Mart 2006.
PROTOKOL - POTVRDA ISTIH TEŽNJI OPŠTINE ALIBUNAR I GRAĐANSKE MREŽE PO PITANJU UOČAVANJA I REŠAVANJA PROBLEMA MLADIH



Današnji susret predstavnika Građanske mreže i predsednika opštine Alibunar, gospodina Milana Ćuruvije poslužio je da se potpiše Protokol o saradnji između Opštine Alibunar i Građanske mreže.
U razgovoru koji je potom usledio, istaknuto je da je više nego uočljiva potpuna apatičnost mladih u smislu aktivizma u lokalnom javnom životu kao i zaziranje od javnog angažmana. Gospodin Ćuruvija je istakao da je to neophodno promeniti i da mlade treba uključiti u procese odlučivanja o pitanjima koja ih se neposredno tiču, ostaviti im prostora da rade, stvoriti uslove za njihovu afirmaciju i tako sprečiti njihovu sve veću apatiju.
Nakon sastanka sa predsednikom opštine, Građanska mreža je posetila i Ekonomsko-trgovinsku školu „Dositej Obradović“ u cilju upoznavanja učenika sa konkretnim aktivnostima na projektu: „Ti si odgovor!“. Učenici su pokazali zainteresovanost za uključivanje u realizaciju projekta.
Predstavnici lokalnih medija-mesečnika Opštinski list i Radio Fara, sa svoje strane, najavili su da će se aktivno uključiti u davanje medijske podrške izvođenju projekta.
Bačka Topola, 27. februar 2006.
Bačka Topola, 27. februar 2006.





„Ti si odgovor!“ projekat koji Građanska mreža izvodi u devet Vojvođanskih opština danas je predstavljen i u opštini Bačka Topola Predsednik opštine Bačka Topola, gospodin Atila Babi, upoznat je od strane Građanske mreže sa problemom koji opterećuje opštine Srbije, uključujući i Vojvodinu - niskim stepenom uticaja mladih na proces donošenja odluka kroz demokratske institucije. Istaknuto je da Građanska mreža takvo stanje namerava da promeni izvođenjem edukativno-informativnog projekta kojim će doprineti artikulaciji stavova mladih. To će se postići davanjem podrške učešću mladih u javnom životu na lokalu i uticanjem na političke subjekte na lokalu da se u svojim aktivnostima usmere ka mladima čime će se stvoriti ambijent na lokalnom nivou u kome će se napraviti zajednička strategija razvoja omladinske politike opštine.
Nakon izloženih ciljeva i aktivnosti projekta, predsednik opštine istakao je otvorenost opštine Bačka Topola za saradnju i u tom cilju stavio svoj potpis u ime Opštine Bačka Topola na Protokol o saradnji opštine i Građanske mreže. 
Srednjoškolci gimnazije ''Dositej Obradović'', Poljoprivredne škole i srednje tehničke škole „Šišković Jožef“ takođe su upoznati sa projektnim aktivnostima.
Novi Sad, 23. decembar 2005.
"UKLJUČI SE, OSTANI UKLJUČEN!" PROJEKAT GRAĐANSKE MREŽE  PODRŽAO SEKRETARIJAT ZA SPORT I OMLADINU AP VOJVODINE 





U zgradi Izvršnog vece AP Vojvodine Gradanska mreža je zaključila ugovor o realizaciji projekta »Uključi se, ostani uključen! Lokalna promocija Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini« sa Sekretarijatom za sport i omladinu AP Vojvodine.
Novi Sad, 20. decembar 2005.
POTPISAN UGOVOR SA FONDOM ZA RAZVOJ NEPROFITNOG SEKTORA AP VOJVODINE






U zgradi Izvršnog vece AP Vojvodine Gradanska mreža je zaključila ugovor o realizaciji projekta »Ti si odgovor! Osnaživanje učešca mladih u javnom životu lokalne zajednice«sa Fondom za razvoj neprofitnog sektora AP Vojvodine.
Kaniža, 27. februar 2006.
SEVER BAČKE I AKTIVIZAM MLADIH




Kanjiža, opština na samom severu Vojvodine i Republike Srbije, kao jedna od tri bačvanske opštine, pored Bačke Topole i Temerina, u kojoj se realizuje projekat Građanske mreže: »Ti si odgovor! Osnaživanje učešća mladih u javnom životu lokalne zajednice« bila je danas gost Građanskoj mreži.
Domaćini, Predsednik opštine Kanjiža, gospodin Karolj Kermeci i član opštinskog veća opštine Kanjiža zadužen za medije, kulturu i mlade, gospodin Laslo Hegediš upoznati su sa projektom koji ima za cilj osnaživanje učešća mladih u javnom životu na lokalnom nivou i to tako što će se podići nivo svesti mladih o potrebi i mehanizmima aktivnog angažovanja u javnom životu na lokalu, ali i podizanjem nivoa svesti predstavnika lokalne samouprave, političkih stranaka, medija i civilnog sektora o značaju i mehanizmima njihovog neposrednog kontakta sa mladima.
Domaćini su istakli da u opštini Kanjiža postoje znatni kapaciteti koji mogu biti od pomoći mladima Kanjiže poput Informacionog centra za razvoj Opštine Kanjiža, Obrazovno-kulturne ustanove CNESA i udruženje građana koja deluju na teritoriji opštine.
U zgradi Gradske kuće gospodin Jene Apci, istaknuti filmski stvaralac, predstavnik Omladinskog udruženja: »Generacija« iz Kanjiže istakao je aktivan doprinos svoje organizacije na polju uključivanja mladih u život lokalne zajednice i ponudio saradnju organizacije na prjektu »Ti si odgovor!«.
Žitište, 23. februar 2006.
ŽITIŠTE I MOGUĆNOSTI RAZVOJA POLITIKE ZA MLADE 




U sklopu realizacije projekta: »Ti si odgovor! Osnaživanje učešća mladih u javnom životu lokalne zajednice« koji Građanska mreža pod pokroviteljstvom Fonda za razvoj neprofitnog sektora AP Vojvodine izvodi u devet vojvođanskih opština održan je sastanak u zgradi SO Žitište. Domaćin, Predsednik opštine, gospodin Zoran Kasalović je istakao je da je opština Žitište otvorena za svaki vid saradnje koji podrazumeva razvoj lokalne zajednice, a naročito za saradnju na projektima koji imaju za cilj podizanje nivoa svesti mladih o potrebi i mehanizmima aktivnog angažovanja u javnom životu na lokalu.
Plandište, 3. mart 2006.
POTPISAN PROTOKOL O SARADNJI OPŠTINE PLANDIŠTE I GRAĐANSKE MREŽE






U opštini Plandište predstavljen je projekat Građanske mreže: “Uključi se, ostani uključen!” kojim se vrši lokalna promocija Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini u samom Plandištu, ali i u Alibunaru, Kovinu i Vršcu.
Predstavnici Građanske mreže posebno su ukazali na neophodnost uključivanja lokalnih samouprava u realizaciju projekta želi li se obezbediti ostvarivanje njegovih ciljeva. U tom cilju potpisan je Protokol o saradnji između Građanske mreže i Opštine Plandište.
Predsednik opštine Plandište gospodin Zoran Vorkapić, koji je u ime opštine potpisao Protokol, istakao je da su “vrata opštine Plandište otvorene za svaki vid aktivnosti koji ima za cilj razvoj mladih u opštini.”
Gospodin Mihajlo Bančević, Direktor KOC „Vuk Karadžić“ Plandište, istakao je da u sklopu saradnje Opštine Plandište i Građanske mreže, „mladi Plandišta mogu da računaju na punu saradnju KOC-a.“
Bela Crkva, 20. april 2006.
NEŠTO BI DA POKRENEŠ? PRIDRUŽI SE ŠKOLSKOM PARLAMENTU!






Građanska mreža je u sklopu projekta: “Uključi se, ostani uključen!” posetila Gimnaziju “Jovan Cvijić” u Beloj Crkvi. Domaćini, predsednica školskog parlamenta Dubravka Rašić i član parlamenta Jovana Božek su se uključile u sprovođenje projekta koji se realizuje uz podršku Sekretarijata za sport i omladinu APVojvodine.
Predsednica parlamenta je istakla kao osnovni problem mladih i njihovog nedovoljnog uticaja na dešavanja u školi, ali i u opštini u celini – neaktivizam svojih vršnjaka. Predstavnice parlamenta su upoznate na mogućnosti prevencije takvog stanja, odnosno na mehanizme koje predviđa Akcioni plan politike za mlade u Vojvodini.
Bela Crkva, 20. april 2006.
JOŠ JEDAN PLUS AKTIVIZMU MLADIH - ŠKOLA PLUS






Distribucijom promotivnog materijala i najavom toka izvođenja aktivnosti na projektima Mladi za mlade i “Uključi se, ostani uključen!” Građanska mreža je nastavila kampanju promocije Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini. 
Jarosav Bodnar, direktor Radio Sunca, podpredsednik udruženja Čeha Južnog Banata i koordinator nastave NVO-a Škola plus iz Bele Crkve, istakao je svoju spremnost i spremnost institucija kojima pripada na saradnju u realizaciji, ne samo ovog, već i svih ostalih projekata koji imaju za cilj promociju učešća mladih u javnom životu lokalne zajednice.
Plandište, 18. april 2006.
MLADI ZA MLADE U ETRU OPŠTINE PLANDIŠTE





Promotivni materijal nastao tokom izvođenja pripremnih aktivnosti u okviru promocije Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini danas je prezentovan mladima Plandišta. Poseta Plandištu upotpunjena je potvrdom saradnje sa lokalnom radio stanicom Bumbar čiji je podpredsednik, gospodin Jožef Nehez, u ime svoje ustanove, istakao spremnost uključivanja u projekat Mladi za mlade i nastavak podrške projektu “Uključi se, ostani uključen!”
Novi Sad, 30. oktobar 2006.
MLADI U AKCIJI







Građanska mreža prisustvovala je na Info danu o novom programu Evropske komisije – "Youth in Action", organizovanom od strane BalkanIDEA Novi Sad, u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za sport i omladinu u prostorijama Skupštine AP Vojvodine. "Youth in Action" je program Evropske komisije koji zvanično počinje u januaru 2007. godine i predstavlja nastavak Programa OMLADINA (2000-2006 god.). Program nudi mogućnost organizovanja medjunarodnih omladinskih razmena, volontiranje u zemljama Evropske Unije, kao i organizovanje treninga, seminara, studijskih poseta... Ciljna grupa svih navedenih akcija su mladi od 13 do 30 godina.
Skup je poslužio da se osnaži mreža kontakata predstavnika omladinskih organizacija ili organizacija koje se bave mladima sa područja Vojvodine i koji su zainteresovani za ostvarivanje medjunarodnih projekata.
Vršac, 21. april 2006.
KAKO DO BOLJE INFORMISANOSTI MLADIH? MLADI ZA MLADE



  
Broj organizacija koje su uključene u promociju Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini iz dana u dan raste.Projekat Mladi za mlade i projekat “Uključi se, ostani uključen!” koji Građanska mreža izvodi u Vršcu, Kovinu, Beloj Crkvi i Plandištu predstavljen je i vršačkoj NVO sceni.
Tanja Dokmanović, programska urednica Centra za civilnu edukaciju je predstavnike Građanske mreže upoznala sa projektom koji Centar izvodi na teritoriji opštine Vršac, “Redakcija mladih”, koji treba da utiče na poboljšanja položaja mladih u Vojvodini kada je oblast  mobilnost i informisanje mladih u pitanju. Zapravo projekat je zasnovan na ”istraživanju problema mladih, kreativnom animiranju mladih, formiranju redakcije, kreiranju TV emisije RE-akcija koja bi trebala da se nastavi i posle formalnog završetka projekta” istakla je urednica Centra.
Vršac, 21. april 2006.
LOKALNI MEDIJI U PROMOCIJI AKTIVIZMA MLADIH





Promocija Akcionog plana politike za mlade u Vojvodiniće svoju punu prisutnost u javnosti moći će da ostvari tek kada se u celu akciju uključe pored državnih organa, nevladinog i biznis sektora i predstavnici medija. 
Projekat “Uključi se ostani uključen!” prezentovan je danas predstavnicima “sedme sile”. Predstavnici Vršačkih medija prepoznali su važnost projekta koji se obraća mladima u Vojvodini, a koji ukupno 11 organizacija iz cele Vojvodine, a među njima i Građanska mreža, izvode na teritoriji Pokrajine. Partnerstva u realizaciji projekta prihvatila se Televizija Banat, Radio Vršac, Televizija Panovizija, Televizija Lav, Radio Kicoš i Radio Patak.  
Vršac, 21. april 2006.
ŠKOLSKI PARLAMENTI I AKTIVIZAM MLADIH





    
Učenički Parlament Gimnazije u Vršcu, koji su predstavnici Građanske mreže danas posetili u sklopu promocije Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini organizacija je učenika čiji su prevashodni zadaci ostvarivanje i zaštita prava učenika. 
Jelena Kliska, kopredsednica parlamenta nas je upoznala sa tim da pored toga što parlament ima za cilj ”razvijanje saradnje sa nastavnicima, odnosno aktivno učešće u obrazovno-vaspitnim aktivnostima škole, parlament pomaže i da se u školi razvijaju ideje učenika”.
Školski parlament Gimnazije Vršac ima za sobom više realizovanih projekata, a epilog poslednjeg je đački klub – prostor u okviru škole u kome učenici mogu da iniciraju realizaciju sopstvenih akcija u oblasti nauke, kulture, sporta i drugim delatnostima od interesa za učenike i školu.
Prezentacija Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini i upućivanje na mehanizme za uspostavljanje i razvijanje saradnje sa Učenickim parlamentima i dugim slicnim organizacijama u Vršcu, ali i udrugim opštinama Vojvodine i Srbije u celini, koja je održana u Vršcu treba da doprinese većem angažmanu i razvoju mladih u javnom životu lokalne zajednice.
Novi Bečej,  5. 10. 2006.
ISKUSTVA NOVOBEČEJACA U RAZVOJU OMLADINSKE POLITIKE 



U sklopu realizacije projekta Kroz saradnju do snažne opštine! Građanska mreža je posetila Novi Bečej. Predstavnici civilnog sektora Novog Bečeja i Građanske mreže razmenili su tom prilikom iskustva i znanja kada je izgradnja Lokalnog akcionog plana politike za mlade u pitanju. Domaćini skupa, grupa PAAD, i predstavnici neformalne grupe Omladinski klub, proistekle iz PAAD-a aktivni su na polju izgradnje lokalne politike za mlade. Svoja iskustva podelili su sa Građanskom mrežu, koja će ih mladima u Vojvodini preneti u multimedijalnoj publikaciji koja će proisteći iz projekta.Naglasak je bio na mehanizmima saradnje organizacije mladih i jedinica lokalne samouprave. Aktivnost je imala za cilj da ojača partnerstvo organizacija mladih i organa lokalne samouprave informisanjem o prednostima i neophodnostima takve saradnje.
Beograd, 29-31. maj 2006.
JAVNO ZASTUPANJE U LOKALNOJ ZAJEDNICI





Mreža, jedna od 25 od ukupno 454 organizacija članica FENS-a, učestvovala je na seminaru Javno zastupanje interesa NVO-a u lokalnoj zajednici.
Osnovni koncept seminara omogucio je razmenu iskustva prisutnih organizacija o javnom zastupanju na lokalnom nivou i ukazivanje na značaj javnog zastupanja u lokalnoj zajednici
Koraci u procesu javnog zastupanja, potencijalna politička rešenja i donosioci političkih odluka na lokalnom nivou, ciljana publika, izrada karte moći, formiranje i prenošenje poruke, lobiranje, mreže i koalicije, plan primene javnog zastupanja samo su neke od tema oko kojih su organizacije razmenile iskustva.
Beograd, 15 jun  2006.
MREŽA, EDICIJA PRAKTIKUUM I AKTIVAN GRAĐANIN




Građansk mreža je pokrenula ediciju  PRAKTIKUUM. To je učinjeno u dvostrukom cilju.
Prvi je cilj da se građani Srbije upoznaju sa aktuelnim temama u oblasti programa Građanske mreže.
Naša je namera i da se građani pozovu na aktivizam kako bi znanje bilo i praktično primenjeno u cilju daljeg razvoja i unapređenja demokratije u Srbiji. Objavljivanjem radova u sklopu edicije, znanja i iskustva autora i saradnika Građanske mreže, građana koji su i sami angažovani u civilnom sektoru, ekonomiji i državnim institucijama, stavljaju se na raspolaganje građanima Srbije.
Ediciju otvaramo elektronskim izdanjem: „Uloga nevladinih organizacija u razvoju civilnog društva u Srbiji“. Uloga nevladinih organizacija (NVO) u razvoju civilnog društva u Srbiji je nephodna na putu izgradnje Srbije u demokratsku državu. U javnosti, međutim, ne postoji snažno izgrađena svest o važnosti uloge NVO-a u tom procesu. Najveći je problem upravo nedovoljna informisanost građana šta su nevladine organizacije i koja je njihova uloga u razvoju civilnog društva.Otuda se nametnula potreba za obrazovanjem širokog kruga ljudi o ovom obliku udruživanja građana. Pored informisanja o ulozi nevladinih organizacija u razvoju civilnog društva u Srbiji publikacija sadrži i teme iz oblasti određenja pojmova nevladinih organizacija i civilnog društva, nudi osvrt na razvoj nevladinih organizacija, upućuje na društvenu klimu i zakonsku regulativu u kojoj deluju nevladine organizacije, informiše o broju i profilu nevladinih organizacija koje deluju u Srbiji. Publikacija treba da podstakne i same građane da uzmu učešče u razvoju i unapređenju civilnog sektora Srbije.
Sombor,  5. 12. 2006.
PROJEKAT KROZ SARADNJU DO SNAŽNE OPŠTINE! PREDSTAVLJEN U SOMBORU



Sombor je jedna od opština u Republici u kojij je najviše učinjeno kada je u pitanju lokalna politika za mlade. Iskustva organizacija civilnog drustva Sombora svakako će pomoći i organizacijama u ostalim opštinama Srbije. U izgradnju Lokalnog akcionog plana politike za mlade pored organizacija civilnog društve uključeni su i organi lokalne samouprave i biznis sektora.
Somborski omladinski boom (SOB), domaćin Građanskoj mreži, organizacija je koja je plan inicirala i koja je njegovim zastupanjem u javnosti doprinela da postane prepoznata njegova važnost.  SOB je od 2003. godine aktivan na ovom polju, a iskustva ove organizacije Građanska mreža će preneti u publikaciji koja će nastati u toku projekta.
Novi Sad, 6 jun 2006. 
KORAK, PO KORAK DO POSLA




Projekat "Korak po korak do posla" u okviru implementacije Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini izvode Centar za ekonomski razvoj i angažman mladih (CERAM) i Građanska mreža  i on obuhvata teritoriju čitave AP Vojvodine.  Projekat "Korak po korak do posla" u okviru implementacije Plana izvode Centar za ekonomski razvoj i angažman mladih (CERAM) i Građanska mreža  i on obuhvata teritoriju čitave AP Vojvodine.
Projekat se izvodi u okviru dva programa Građanska mreže: razvoj i angažman mladih i ekonomsko osnaživanje lokalne zajednice.  Cilj je projektada poveća učešće mladih u ekonomskom životu, stvaranjem uslova  za njihovo informisanje o mogućnostima zapošljavanja, ali i podsticanjem na preduzetništvo  
Izradom vodiča, obogaćenog direktorijumom institucija koje mogu biti od pomoći prilikom zapošljavanja na teritoriji Pokrajine i završnom edukacijom postavlja se  okvir uz pomoć kojeg se  uspostavlja osmišljeno i održivo učešće mladih u ekonomiji Vojvodine.
Novi Sad, 6 jun 2006. 
KROZ SARADNJU DO SNAŽNE OPŠTINE!




Uspostavljanje i osnaživanje saradnje lokalne samouprave i organizacija mladih
Građanska mreža izvodi u okviru realizacije Akcionog plana politike za mlade u Vojvodini i projekat pod nazivom "Kroz saradnju do snažne opštine".
U okviru  svog nastojanja da se mladi aktivno uključe u javni život Građanska mreža je pokrenula projekat kojem je cilj uspostavljanje i osnaživanje saradnje organizacija mladih i lokalne samouprave. Svrha projekta je uspostavljanje i jačanje partnerstva organizacija mladih i organa lokalne samouprave u definisanju i sprovođenju lokalne politike za mlade.
To se postiže podizanjem nivoa svesti mladih o potrebi i mehanizmima aktivnog angažovanja u javnom životu na lokalu i podizanjem nivoa svesti predstavnika lokalne samouprave o postojanju potrebe za veći stepen učešća mladih u životu opštine.
Projekat je aktivnostima prisutan na teritoriji čitave AP Vojvodine.
BEOGRAD, 31. DECEMBAR 2006.
GRAĐANSKA MREŽA I VRHOVNI SUD SRBIJE: OBRAZOVANJE  I PRAVDA



Uvažavajući značaj i važnost aktivnosti koje doprinose osnaživanju i razvoju društva zasnovanog na vladavini prava Vrhovni sud Srbije i Građanska mreža su uspostavili saradnju na projektu „Obrazovanjem do pravde!“ podržanom od strane Visokog komesarijata za ljudska prava Ujedinjenih nacija (UN OHCHR) u Srbiji. Mladi su imali priliku da aktivno učestvuju u dva predavanja – prvom: „Vrhovni sud Srbije: mesto u sudskoj organizaciji; uloga i značaj; nadležnost u suđenju i izvan suđenja” koje je održala sekretar suda Ljupka Nikolić i drugom: „Pravosuđe i ljudska prava“ koje su održale Mila Maričić, savetnik Vrhovnog suda Srbije, Dragica Aleksić, savetnik Vrhovnog suda Srbije, Majda Kršikapa, savetnik Vrhovnog suda Srbije i Ljupka Nikolić, sekretar Vrhovnog suda Srbije.
Saradnja Građanske mreže i Vrhovnog suda Srbije na projektu doprinela je boljem razumevanju funkcionisanja Suda od strane srednjoškolaca, ali i omogućila im da steknu kompletnu sliku funkcionisanja samog suda.Ostvareni kontakti mladih iz različitih opština treba da osnaže njihovu saradnju u procesu unapređenja i razvoja pravednog, transparentnog i efikasnog sudskog sistema i ohrabri ih da uzmu učešće u obrazovanju, promociji, zaštiti i razvoju ljudskih prava.
U sklopu projekta je nastala publikacija "Obrazovanjem do pravde!" u kojoj  se nalaze osnovne informacije o sudovima u Srbiji i ljudskim pravima. Publikacija je dostupna u elektronskoj formi na našem sajtu. 
Kovin, 5. decembar 2006.
AKTIVIZAM MLADIH, PRAVOSUĐE I LJUDSKA PRAVA





Srednjoškolci Gimnazije u Kovinu imali su priliku da kroz predavanje i obrazovnu posetu Opštinskom sudu u Kovinu saznaju više o mogućnostima aktivizma mladih na polju ljudskih prava. Aktivnosti su imale za cilj da upoznaju srednjoškolce sa sudskim sistemom Republike Srbije, ali i da ih ohrabre da uzmu aktivno učešće u obrazovanju, promociji, zaštiti i razvoju ljudskih prava. Predavanje i poseta su realizovane u okviru projekta Građanske mreže ”Obrazovanjem do pravde!” podržanog od strane Misije Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za ljudska prava (UN
Bor, 2. decembar 2006.
OBRAZOVANJEM DO PRAVDE U BORU





U sklopu realizacije projekta Građanske mreže ”Obrazovanjem do pravde!” čiju je realizaciju omogućila Misija  Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za ljudska prava (UN OHCHR) u Srbiji održano je predavanja srednjoškolcima Bora na temu pravosuđa i ljudskih prava. Učenici Srednje ekonomske škole i Gimnazije su takođe imali priliku da posete Opštinski sud u Boru gde su saznali više o njegovom funkcionisanju. Projekat Građanska mreža realizuje u okviru programa Razvoj i angažman mladih. Cilj je projekta da pospeši saradnju mladih iz različitih opština u procesu osnaživanja i razvoja pravednog, transparentnog i efikasnog sudskog sistema. Projekat upoznaje srednjoškolce sa sudskim sistemom Republike Srbije i ohrabruje ih da uzmu aktivno učešće u obrazovanju, promociji, zaštiti i razvoju ljudskih prava.
Žitište, 23. februar 2006.
SREDNJOŠKOLCI U PALATI PRAVDE




Srednjoškolci Starog Grada danas su imali priliku da posete Prvi opštinski sud  u Beogradu. Domaćin  je bio sudija krivičar, gospodin Zoran Šešić. Sudnica je bila pravo mesto da se učenicima odgovori na svako pitanje i na taj način im se približi način rada i svakodnevna aktivnost koju sudije ovog suda obavljaju vršeći svoju dužnost. Poseta Prvom opštinskom sudu izvedena je u okviru projekta Obrazovanjem do pravde koji Građanska mreža izvodi kao implemantarni partner Visokog komesarijata za ljudska prava Ujedinjenih nacija (UN OHCHR) u Srbiji.  
Beograd, 8. decembar 2006.
OBRAZOVANJE ZA LJUDSKA PRAVA






Projekat ”Obrazovanjem do pravde!” otpočeo je 1. septembra 2006. i trajaće do 31. decembra 2006. U mesecu u kome je i Dan ljudskih prava, 10. decembar, Građanska mreža je kroz predavanja i posete opštinskim sudovima, istakla važnost aktivnog učešća građana u obrazovanju, promociji, zaštiti i razvoju ljudskih prava.
Srednjoškolci Prve beogradske gimnazije imali su priliku da u okviru ovog projekta koji ostvarujemo kroz program Razvoj i angažman mladih, saznaju više i o osnovama pravednog, transparentnog i efikasnog sudskog sistema.
Projekat se realizuje pod pokroviteljstvom Misije  Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za ljudska prava (UN OHCHR) u Srbiji. 

Mi smo tim bogatog iskustva u pružanju podrške u različitim sferama civilnog i poslovnog karaktera srpskim građanima, kompanijama različitog profila i državnim ustanovama.

2005
2005

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

Glavna

Publikacije

VESTI

kontakt

tim

Valjevo, Kovin, Smederevo, Novi Sad, 28. mart 2006.

 SAMOZAPOŠLJAVANJE, ZAINTERESOVANE?

U sklopu realizacije projekta “Do ekonomski snažne lokalne zajednice kroz samozapošljavanje žena“ koji se izvodi u četiri pilot opštine, Valjevu, Kovinu, Smederevu i Novom Sadu, Građanska mreža poziva nezaposlene žene iz ovih opštine da slanjem fotografija svojih radova pomognu da se formira sveobuhvatna baza čime će se povećati vidljivost sposobnosti, znanja i veština, a time i šansa za zaposlenje.

Pozivamo Vas da nam fotografije svojih radova dostavite poštom ili elektronskim putem:

Građanska mreža

naznaka: (SAMOZAPOŠLJAVANJE)

Trg oslobođenja 3.6/2,

Kovin,

Srbija

office@gradjanskamreza.org

 
 
 
 
 
2014.GLAVNA.html
2014 © www.civilnetwork.info